WYDARZENIA
Max Czornyj - od adwokata do pisarza. Od pisarza do adwokata.
Zadebiutował w październiku 2017 roku a już niebawem promocja jego czwartej książki.
Świat jest dla mnie doskonałym źródłem inspiracji, wyobraźnia musi je uplastyczniać, a wiedza fachowa weryfikować.

Choć wydał zaledwie trzy książki – już znalazł się w czołówce najlepszych polskich twórców kryminałów. Dał się poznać jako autor mrocznej serii z lubelskim komisarzem Erykiem Deryło. Katarzyna Bonda pisze, że Ofiara „zatrzyma Ci akcję serca, wywoła dreszcze”. Katarzyna Puzyńska z kolei zapewnia, że Grzech to „pozycja obowiązkowa dla wielbicieli gatunku”. Po wydaniu Najszczęśliwszej dał się również poznać jako autor thrillera psychologicznego, a trzecia część cyklu z komisarzem Deryłą – Pokuta – jako zapowiedź zdobywa szturmem listy przebojów. Zachwyty czytelników i recenzentów potwierdzają, że tak właśnie jest!

Max Czornyj z zawodu jest adwokatem. Od roku autorem kryminałów. Mówi, że dla niego kryminały są źródłem wakacyjnej rozrywki, czegoś, co świetnie odrywa nas od codzienności. Dlatego pomyślał, że fajnie byłoby stworzyć coś, co takiej rozrywki przysporzy innym. Pytany o drogę „od adwokata do pisarza” mówi, że tak naprawdę to było odwrotnie, że to pisarz został prawnikiem. Zawód adwokata wybrał między innymi ze względu na to, że jego sednem jest pisanie. W ten sposób zamiłowanie do pisania, które zawsze w nim tkwiło, stało się źródłem kariery adwokackiej. Ale przyznać trzeba, że na wybór zawodu pewien wpływ miała też niezwykła historia rodzinna.

Max Czornyj pochodzi z Lublina, gdzie cały czas mieszka. Ale rodzina Czornyj wywodzi się jeszcze z czasów Rusi, a ugruntowała się w erze Kozaków i Siczy Zaporoskiej. Nazwisko jest jednym z najstarszych i sięgających genezą wikińskich najazdów. Pradziadek ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza, po czym został urzędnikiem państwowym w środkowej Polsce. Na początku lat czterdziestych przeprowadził się do Lublina i od tego czasu rodzina pozostaje ściśle związana z tym miastem. Z ciekawostek rodzinnych wspomina pradziadka, który jako pierwszy sprowadził do Polski szarotkę alpejską. Zresztą nie tylko. Jako wykształcony na uniwersytecie wiedeńskim agronom interesował się rozmaitymi endemicznymi gatunkami. Ponoć odwzajemniały jego pasję poddając się szczepieniom i hodowli.

Swoją bogatą historię rodzinną Max Czornyj podsumowuje tak: „mam wśród przodków oprócz Polaków również Niemców, Ukraińców, Tatarów... Mam pradziadka, który był oficerem w służbie cesarsko-królewskiej, mam też ofiary rzezi wołyńskiej wymordowane na drutach kolczastych przez UPA i niewinne ofiary AK, mam von Wichów (precyzyjnie Wich von Glassenów), a prócz tego więźniów i cudem ocalałych od niemieckich obozów koncentracyjnych, szlachtę, mieszczan i włościan. Jakby było mało wśród nich duchownych trzech wyznań. Właściwie prawie każdy z moich pradziadków wyniósł z domu inny język, a jednak wszystko to spięło się, wymieszało i finalnie ucieleśniło się we mnie”.

Osobiście Max Czornyj mocno związany jest również z Włochami. Tam pracował w kancelarii adwokackiej i skutecznie zaszczepił się w tamtejszym klimacie.

Północną Italię pokochał za sposób życia, architekturę, a przede wszystkim zachowanego ducha monarchii austro-węgierskiej. Ceni również przywiązanie do jakości produktów. Bo włoskie, zazwyczaj naprawdę znaczy porządne - zarówno w kontekście gastronomicznym, galanteryjnym czy motoryzacyjnym. To na Półwyspie Apenińskim zrozumiał, że jeśli jeździć samochodem, to tylko kabrioletem.

Pasjonuje go broń czarnoprochowa - rewolwery Colta i Remingtona. Kolekcjonuje antyki, przede wszystkim sztychy, zegary, zegarki, również zabytkowe meble. Lubi otaczać się zabytkowymi przedmiotami, a do gabinetu poza niezbędnym sprzętem nie dopuszcza żadnych wytworów współczesności. Pracuje przy niemal stuletnim biurku pradziadka, a jego uporządkowany rytm dnia odmierzają między innymi zegar zamkowy z XVII wieku oraz 365-dniowy z czasów Habsburgów.

Jako pisarz Max Czornyj nie daje się zaszufladkować. We wrześniu dał się poznać z nieco innej strony. Tym razem nie pisał o makabrycznych morderstwach, ale o tym jak misternie skonstruowana manipulacja może zniszczyć życie człowieka.

Mowa o Najszczęśliwszej – thrillerze psychologicznym. I znowu zafundował nam prawdziwie czytelniczą ucztę, która nie tylko wciąga, ale i przeraża, kiedy uświadomimy sobie, że taka historia mogłaby się zdarzyć naprawdę. I jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego kłamstwa… A do tego miażdżące zakończenie. Ten moment zwala z nóg i przyprawia o dreszcze. Prowokuje bowiem do bardzo ważnych dyskusji o manipulacji, niesłusznie skazanych, molestowaniu, traumach i ich wpływie na dalsze życie.
A niebawem będzie miała premiera Pokuta. I już pierwsze głosy od recenzentów i dziennikarzy dają jasny przekaz, że takiej serii jeszcze nie czytali. A zakończenie? Cóż… naprawdę warto sprawdzić na własnych nerwach.